Pokalbiams apie litą

10 ĮDOMIŲ FAKTŲ APIE 1 LITĄ

1. Lietuviškos valiutos lito pavadinimo kilmė siejama su šalies pavadinimu lietuvių bei užsienio kalbomis. Dar keletas iš variantų buvo - muštinis, lietus, kirptukas, ruginis, Vytis.

2. Lito moneta yra vario ir nikelio lydinys, kurio santykis yra toks pats kaip ir melchioro, plačiai naudojamo juvelyrikoje. 

3. Vos tik įvedus eurą, UNC (ang. uncirculated) kokybės 1 Lt moneta pabrango 10 %, o po mėnesio dar tiek pat. 

4. Kai kurios proginės 1 Lt monetos šiuo metu kainuoja 10 Eur. 

5. Paskutinį kartą apyvartai 1 Lt monetos buvo kaldinamos tik 2010 m., po to tik po kelis tūkstančius egzempliorių specialiems numizmatiniams rinkiniams. 

6. Lietuvoje įvedus eurą litų monetos yra deformuojamos, t.y. kapojamos, ir bus priduotos metalo supirkėjams į Jungtinę Karalystę. 

7. Visos 1, 2 ir 5 centų monetos buvo nukaldinos 1991 metais, vėliau jų daugiau niekada nekaldino, todėl ir monetos averse esantis raitelis joja ant žirgo su nuleista uodega. Šias monetas naudojome beveik 23 metus. 

8. Lietuvoje iš viso buvo nukaldinta apie 1,5 mlrd. vienetų monetų, o apyvartoje gruodžio viduryje jų buvo apie 1,3 mlrd.

9. Lito monetos reverso autorius yra dailininkas – Antanas Žukauskas, kuris taip pat sukūrė visas Lietuvos apyvartinių eurų ir euro centų monetų nacionalines puses. 

10. Lito gimtadienis švenčiamas spalio 2 d.